Hogyan nyulászkodunk mi?

Hogy miről szól a honlapunk?Talán csak annyiról, hogyan nyulászkodunk mi. Szeretném megosztani honlapom látogatóival gyakorlati tapasztalatainkat.

 

Hy-Plus

Eredet:

Franciaországban Grimaud Fréres tenyésztõ vállalkozás által a közelmúltban kifejlesztett négyvonalas keresztezés.

Küllem:

Valamennyi tenyészfázisban fehér

Értékmérõ tulajdonságok:

Apai nagyapa: Tenyésztésbe vételi életkor 22 hét, átlagos alomlétszám születéskor 8-8.2, testsúly a 11-ik héten 3200-3300 g, vágási kitermelés (hûtés után) 59-60%.

Apai nagyanya: Tenyésztésbe vételi életkor 17-18 hét, átlagos alomlétszám születéskor 8-8.2, 11 hetes korban mért testsúly 2900-3000 g, vágási kitermelés (hûtött állapotban) 59-60%.

Apa: Tenyésztésbe vételi életkor 22 hét, születéskori alomlétszám 8-8.2, 11 hetes kori testsúly 3000-3100 g, vágási kitermelés hidegen 59-60 %.

Felhasználás:

Intenzív húsnyúl elõállításra alkalmas hibrid.

A fajta helyzete, várható szerepe:

A vállalkozói húsnyúl termelés terjedésével rövidesen hazánkban is jelentõs szerephez fog jutni.

*

Kaliforniai

Eredet:

1923-ban jegyezték be mint önálló fajtát. Kaliforniában tenyésztették csincsilla, Himalája és Új-Zélandi fehér nyulak keresztezésével.

Küllem:

A Kaliforniai közepes testnagyságú, teljesen fehér nyúl, amelyen megtalálhatók a Himalája nyúl jegyei, azaz az orrhát, a fülek, a lábvégek és a farok feketék. A fekete jegyek a fehér területektõl élesen elhatároltak, bennük fehér foltok nem lehetnek. A fekete szín intenzitása a környezeti hõmérséklettõl függ, alacsonyabb hõfokon sötétebb, magasabb hõfokon világosabb. A szemek rózsaszínûek, a karmok sötét szaruszínûek.

Felhasználás:

Gyorsan növõ, nagy szaporaságú, igen jó vágási kitermelésû húsnyúl fajta. Emellett testét igen tömött szõrzet fedi.

A fajta helyzete, várható szerepe:

Kiváló termelési tulajdonságai folytán a hústermelõ hibridek elõállításának egyik általánosan használt alapvonala. Fajtatisztán is jó húsnyúl termelõ, talán az anyák némileg idegesebb természete hátráltatja szélesebb körû elterjedését.

Hazai kutatók, szakértõk:

Tekintve, hogy a legnagyobb törzskönyvezett tenyészállománnyal (habár elsõsorban kísérleti célra) ma is a KÁTKI rendelkezik így kutatóik és fajtafenntartással foglalkozó szakembereik tudnak információt nyújtani a fajtával kapcsolatban.

*

Csincsilla

Eredet:

A fajtát 1913-ban állította elõ egy francia mérnök, M.J. Dybowski vad, kék Van Beveren és Himalája fajták keresztezésével.

Küllem:

Fajtajelleg:
A test széles, erõs, kissé hátracsapott, 14 cm hosszú fülekkel.

Testsúly:
A kifejlett egyedek testsúlya 4.5-5.5 kg között van.

Szõrzet:
Az alsó szõr különlegesen tömött, a fedõszõrzetben erõteljes a szálkásság, utóbbi hossza 3 cm.

Színtípus:
A fedõszõrök a háton és a test oldalán a szõrtüszõk fölött kékes színûek, középütt fehérek, és szürkék vagy feketék a szõrszál hegyén egy kb. 3 mm széles sávban. Belefújva a prémbe feltûnõen látható a gyûrûzöttség, melyben a koncentrikus körök közül a belsõ sötét kék. Középütt egy kb. 0.5 cm széles fehér gyûrû, majd a legszélen egy keskenyebb szürke illetve fekete gyûrû látható. (Az ismertetett szõrzet mintázat nagyon hasonlít a nemes csincsilláéhoz, amely közép Amerikában vadon élõ, amúgy világszerte a prémjéért tenyésztett, rendszertanilag a nyúltól meglehetõsen távol álló állatfaj.) A csúcson fekete illetve szürke szõrszálak csoportosulása okozza a gilisztázottságot vagy sávozottságot. A hason és a farok alsó részén a fedõszõrök világosak. Az aljszõrzet sötétkék. A szem színe barna, a karmok fekete barnák. 

Felhasználás:

Megfelelõ környezeti hõmérsékleten tartva jó minõségû prémet termel, alkalmas extenzív körülmények között a család ellátására szükséges nyúlhús elõállítására, sport és hobbinyúlként is kiváló.

A fajta helyzete, várható szerepe:

Kis létszámú állományokban tartják fenn, feltehetõen jelentõsen beltenyésztett, tekintve, hogy jelenlegi piaca igen kicsi veszélyeztetettnek tekinthetõ.

*

Magyar óriás vadas

Küllem:

Fajtajelleg, típus:
A test hosszú, erõs, hengeres, terjedelmes. A lábak erõsek, szélesen állnak, a testtartás középmagas. A kívánatos testhossz 60-65 cm vagy e fölötti. A fülek erõsek, felállóak, a fülnyílások kanalasak. A fülek hossza 15-17 cm. A farok hosszú, erõteljes, szorosan a testhez simuló.

Testsúly:
Kifejlett állatok ideális testsúlya 6.5 kg fölött.

Szõrzet:
A pehelyszõrzet sûrû, erõs, egyenletes. A fedõszõr szálkás, 3-4 cm hosszú.

Színtípus:
A szemek és a karmok színe sötétbarna. Az aljszõrzet a test egész felületén kékes árnyalatú. A koronaszõr színe a háton és az oldalakon fekete vadas, a koronaszõr középsõ része barnás vörös, csúcsi része fekete. A hason, a lábak belsõ oldalán, az áll és a farok alatt fehér. a farok felsõ oldala pettyes.

Értékmérõ tulajdonságok:

Növekedési erély:

hónap 1 2 3 4 5 6 7 8 9
kg 0.7 1.6 2.5 3.4 4.2 5.0 5.5 6.0 6.5

Egyéb értékmérõ tulajdonságok ellenõrzött forrásból nem állnak rendelkezésre. Hozzáértõ kistenyésztõktõl kapott információk alapján a születéskori átlagos alomlétszám 5-6 közötti, a vágási kitermelés mindössze 45-50 % körüli.

Felhasználás:

Külterjes tartási körülményeket jól tûrõ, sport célú és húsnyúl termelõ fajta.

A fajta helyzete, várható szerepe:

Jelenleg az egyetlen elismert õshonos magyar nyúlfajta. Tekintve, hogy napjainkban gazdasági értékkel nem bír, a teljes kipusztulás fenyegeti. Nem látható azonban, hogy számos egyedi tulajdonsága közül a jövõ kutatásaiban és termelésében, pl. a piac igényeinek megváltozása következtében, melyek lennének hasznosíthatók.

Egyesületek, törzstenyészetek:

Elismert tenyésztõ egyesülete nincsen. A kiállításokon jól szereplõ 10-15 anyás tenyészetekbõl vásárolnak a fajta egyedeit tartani kívánók tenyészállatot.

*

Új-zélandi fehér

Küllem:

Fajtajelleg, típus:
A küllemi jegyek közül ennél a fajtánál mindig is nagyobb hangsúly esett a testalakulásra, amihez a hasznosítás irány által megszabott minõségi követelmények mellett a színjegyek hiánya is erõteljesen hozzájárult. Erõs felépítésû, rövid, erõsen izmolt törzsû, a test elülsõ és hátulsó fele azonos szélességû. A combok és a hát erõsek, húsosak. A nyak rövid és vaskos. A lábak általában rövidek, szorosan a testhez simulók, erõsek. A fej viszonylag kicsi, az arckoponya és az állkapocs csontok szélesek, a homlok néha domború. Az orrhát széles. A fülek feltûnõen húsosak, rövidek és a végükön lekerekítettek. Az ideális fülhossz 10-11 cm között van. Az anyákon kisméretû toka elfogadható.

Testsúly:
Az ideális testsúly 4-5 kg közötti. Kifejlett tenyészállat még elfogadható legkisebb testsúlya 3.5 kg.

Szõrzet:
A szõrzet tömött, a fedõszõrök szálkásak, 2.5-3 cm hosszúak

Színtípus és tisztaság:
Teljesen fehér szõrzetû, piros szemû albínó fajta. Ennek megfelelõen a karmok is fehérek, pigmentmentesek. Az aljszõrzet színe is egyenletesen fehér.

Értékmérõ tulajdonságok:

A születéskori összes alomlétszám átlagosan 7-8 közötti, a hat és tíz hetes kor közötti súlygyarapodása 25-35 g/nap (állománytól függõen az egyedek változó részénél ez meghaladhatja akár a 40 g/nap értéket is), tíz hetes kori testtömege eléri vagy meghaladja a 2 kg-ot. 2.8 kg testsúlynál vágva vágási kitermelése 61-62 % között van (melegen mérve). Tenyészérettségét 4-5 hónapos kora között éri el, a szaporítási ütemtõl függõen évente 6-10 alkalommal fialtatható, akár három éven át tartó termelésre is képes.

Felhasználás:

A legelterjedtebben tartott húsnyúl fajta. A húsnyúl hibridek leggyakrabban használt alapvonala. Részleteiben jellemzett biológiai mutatókkal rendelkezõ laboratóriumi fajta.

A fajta helyzete, várható szerepe:

A termelési mutatókra szelektált állományok, habár származás tekintetében tisztavérû Új-Zélandi fehérek, küllemükben többnyire jelentõsen eltérnek a fajta standardtól. Ennek következtében a standard küllemû állományok a rokontenyésztés miatt veszélyeztetettek, a termelõ állományok pedig genetikailag folyamatosan változnak. Ez a változás többnyire az elõnyös allélekre vonatkozóan létrejött homozigózitásban így a genetikai változatosság beszûkülésében nyilvánul meg. A hatástani és genetikai alapkutatások vonatkozásában is rendkívül fontos, hogy biokémiai és élettani mutatói jól ismertek.

*

Angóra

Küllem:

Fajtajelleg, fej- és lábszõrzet:
Az angóra teste hosszúkás, hengeres, arányos. Lábai erõsek és rövidebbek mint a normálszõrû fajtákban. A feje szorosan fekszik a testen. A testalakulást korrektül elbírálni csak nyírott állaton lehet. A fülek szõrzete tömött és felálló, ideális hosszuk a fülpamacsok nélkül 11-12 cm között van. Jellegzetességei a fülpamacsok, a homlokszõr vagy üstök, a pofaszakáll és a lábszõrzet. Súlyos hibának számít a pamacsosodás hiánya.

A gyapjú tömöttsége és kiegyenlítettsége:
Az egész gyapjú különlegesen tömött és fejlett, oly mértékben hogy a szõrtüszõk még a gyapjú szétfújásával sem tehetõk láthatóvá. Az elsimított pászma hossza legalább 6 cm. A gyapjú az egész testen, az oldalakon, a combon és a hason is, egyenletesen mutatja a fent említett tulajdonságokat. Gyapjúhiányos vagy rövidebb gyapjúval fedett foltok súlyos hibának számítanak.

A gyapjú szerkezete:
A gyapjú túlnyomó részét a finom, göndörödõ, selymes tapintatú, fényes pehelyszálak adják. A kis számban elõforduló koronaszõrök nem hullámosak, vastagabbak, kemények, különválnak a pehelyszál tömegtõl. Kissé nagyobb számban fordulnak elõ a kettõ szõrtípus közötti ún. átmeneti szálak. Nem kívánatos a túl finom, filcesedésre hajlamos gyapjú.

Szín:
Bármely más fajtában tapasztalható színárnyalatban elõfordulhatnak, általánosabban azonban fehér szõrû, piros szemû albínók. A gyapjú vakító fehér a rövidebb gyapjúban álló egyedeknél, míg azoknál amelyek gyapja hosszabb kissé elefántcsont színû árnyalatot mutat. Súlyos hiba a gyapjú durva tisztátalansága, sárgás árnyalata.

Értékmérõ tulajdonságok:

1 kg-ot meghaladó mennyiségû gyapjú/év/egyed.

Felhasználás:

A gyapjú minõségi jellemzõit tekintve számos vonatkozásban különbözik a birkagyapjútól: jobb hõszigetelõ, tisztább, jobban szívja fel a nedvességet, finomabb. Ipari feldolgozása viszont a viszonylag rövid szálhossz miatt nagyobb követelményeket támaszt, ezért az angóra gyapjúból készült ruházati cikk ma a luxus kategóriába tartozik.

A fajta helyzete, várható szerepe:

A fajta helyzetét napjainkra a hatalmas mennyiségben felhalmozódott gyapjú túlkínálata szabja meg, valamint hogy várhatóan a jövõben is luxus ruházati cikkek alapanyaga lesz. Habár a 80-as években Magyarországon is nagy létszámú tenyészállományokkal rendelkeztünk, mára a még meglévõ két kisebb számú tenyészet is kizárólag kísérleti célokat szolgál.

Egyesületek, törzstenyészetek:

Magyarországon sohasem volt elismert fajta.

*

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 4
Heti: 13
Havi: 10
Össz.: 41 712

Látogatottság növelés
Oldal: Nyúl fajták
Hogyan nyulászkodunk mi? - © 2008 - 2024 - nyulpeti.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »